1. تزريق ازن و اکسيژن ممکن است شيوه‌اي ايمن، موثر و کمتر تهاجمي براي برطرف کردن درد بيرون‌زدگي ديسک کمري باشد

  ديسک‌هاي کوچک اسفنجي ميان مهره‌هاي کمر به عنوان جذب‌کننده ضربه عمل مي‌کنند، اما هنگامي که يکي از آنها آسيب مي‌بيند،

  ممکن است بيرون بزند يا پاره شود،‌و بر اعصاب طناب نخاعي فشار آورد. درمان‌هاي استاندارد براي درد شديد ناشي از  بيرون‌زدگي ديسک‌هاي بين‌مهره‌اي ديسک‌برداري باز يا ديسک‌برداري ميکرو است، که هر دوي آنها اعمالي هستند که نياز به برداشتن ماده ديسک از طريق برش جراحي دارند.

   به گزارش هلث‌دي نيوز يک بررسي در آمريکا بر روي بيش از ???? بيمار نشان داد که تزريق مخلوط گازهاي اکسيژن و اوزون به داخل ديسک بيرون‌زده به طور قابل‌توجهي فشار را از روي اعصاب بر مي‌دارد و درد بيماران را تسکين مي‌دهد. يک بررسي ديگر نشان داد که درمان با اکسيژن و اوزون با کاهش حجم ديسک از طريق اکسيداسيون اوزون افراد را درمان مي‌کند.

   دکتر کيرن جي مورفي، يک نوروراديولوژيست مداخله‌اي و رئيس بخش تصويربرداري پزشکي دانشگاه تورونتو در کانادا و سرپرست اين پژوهش در يک اطلاعيه خبري در  ? مارس (?? اسفند) اعلام کرد:‌ “درمان فتق ديسک بين‌مهره‌اي با اکسيژن و اوزون يک شيوه موثر و کاملا بي‌خطر است. بهبودي تخميني از لحاظ کاهش درد و بازيابي کارکرد، هنگامي که بيماران در سنين ?? تا ?? سال مبتلا به همه انواع بيرون‌زدگي ديسک مورد بررسي قرار گرفتند، چشمگير بود.”

   يافته  هاي اين پژوهش اين هفته در اجلاس جامعه راديولوژي مداخله‌‌اي آمريکا ارائه خواهد شد.

  در اين بررسي بر روي بيش از ???? بيمار، آنهايي که با اکسيژن و اوزون درمان شده بودند،‌ گزارش کردند که دردشان در يک مقياس ده نمره‌اي به طور متوسط حدود ? نمره کاهش يافته است. توانايي اين بيماران براي اجراي وظايف روزمره- مانند شست‌و‌شو و لباس‌پوشيدن يا حتي ايستادن صرف- نيز بر اساس مقياس درجه‌بندي مورد استفاده در اين تحقيق ?? درصد يا بيشتر بهبود پيدا کرده بود.

  به گفته مرفي درد در حاليکه کاهش درد و اعاده کارکرد در اين روش جديد با ديسک‌برداري جراحي قابل مقايسه بود، ميزان عوارض عمل بسيار کمتر از شيوه‌هاي جراحي معمول و کمتر از ??? درصد بود. همچنين زمان نقاهت در شيوه تزريق اکسيژن و اوزون نسبت به ديسک‌برداري جراحي بسيار کوتاه‌تر بود.

  اغلب تحقيقات در مورد درمان با اکسيژن و اوزون در ايتاليا انجام شده است که تصور مي‌رود در ? سال گذشته بيش از ????? بيمار در آنجا با اين روش مورد درمان قرار گرفته باشند.
  مرفي پيش‌بيني مي‌کند که در ? سال آينده اين شيوه در آمريکا نيز به شيوه درماني استاندارد براي بيرون‌زدگي ديسک بدل شود.