1. چرا برخي از غذاهاي خاص (يا ترکيبي از مواد غذايي) باعث تحريک حملات ميگرني در شما مي‌شوند؟ آيا حذف کردن آنها را از رژيم غذايي موثر خواهد بود؟ تا به امروز، شواهد قابل‌قبولي مبني بر تاثير مواد غذايي بر حملات ميگرن به دست نيامده است. با اين حال، بسياري از متخصصان معتقدند که تغيير رژيم غذايي به درمان ميگرن کمک مي‌کند.
  آيا تغيير رژيم غذايي موثر است؟
  مطالعه کردن در باب تاثير رژيم غذايي بر ميگرن کار دشواري است. چون ارزيابي ميزان پايبندي يک فرد به يک رژيم غذايي خاص غيرممکن است. علاوه‌براين، بسياري از مواد غذايي که محرک ميگرن هستند، در افراد ديگر چنين تاثيري ندارند. با اين حال، در يکي از مطالعات اخير بررسي شد که آيا يک رژيم غذايي گياهي و کم چرب به کاهش حملات ميگرن کمک مي‌کند يا خير.
  در اين مطالعه، 42 شرکت‌ کننده مبتلا به ميگرن در دو گروه حضور داشتند:
  گروهي که رژيم غذايي‌شان را تغيير دادند. شرکت‌کنندگان اين گروه به مدت 4 هفته از يک رژيم غذايي گياهي و کم‌چرب پيروي کردند.
  گروه شاهد. شرکت‌کنندگان اين گروه تغييري در رژيم غذايي خود ايجاد نکردند و فقط از مکمل‌هاي امگا 3 و ويتامين اي استفاده کردند.
  گياهي بودن رژيم غذايي به اين معني است که شرکت‌کنندگان مجاز به خوردن هيچ نوع محصول حيواني مثل گوشت، ماهي، شير، تخم‌مرغ و عسل نبودند. در طول مطالعه، شرکت‌کنندگان از مصرف غذاهاي محرک ميگرن خودداري کردند. آنها در نهايت خواستند که اين مواد غذايي به رژيم غذايي‌شان برگردند. مواد غذايي حذف‌شده عبارت بودند از:
  قهوه، چاي، الکل
  شکلات
  شکر
  آجيل و دانه‌ها
  دانه‌هاي خاص (به عنوان مثال، ذرت، جو، گندم)
  حبوبات خاص (به عنوان مثال، سويا، نخود، بادام زميني)
  ميوه‌هاي خاص (به عنوان مثال، مرکبات، موز، سيب)
  برخي سبزيجات (به عنوان مثال، سيب‌زميني شيرين، کرفس، بادمجان، فلفل، پياز، سير و گوجه فرنگي)