1.  بهترين و بدترين غذاها براي ديابتي‌ها

  اجتناب از عوارض طولاني‌مدت اين بيماري به چيزي بيشتر از نخوردن غذاهاي قندي نياز دارد. علاوه بر کنترل مصرف کربوهيدرات، افرادي که ديابت دارند بايد غذاهايي بخورند که فشار خون، کلسترول بالا و وزن اضافي‌شان را پايين بياورد.
  بهترين و بدترين غذاها براي ديابتي‌ها-قسمت اول
  اگر ديابت نوع 2 داريد يا در معرض خطر ابتلا به ديابت هستيد، مي‌دانيد که نوشابه، شيريني و دونات اصلا برايتان خوب نيستند. به خاطر اينکه خوردن مقدار زيادي از غذاهاي قندي و کربوهيدرات‌هاي تصفيه شده به مرور زمان مي‌تواند باعث بالا رفتن قند خون و مقاومت به انسولين در شما شود، که آسيب‌هاي جدي به کليه، چشم، اعصاب و قلب‌تان مي‌زند.
  ايمي هس فيشل، متخصص تغذيه و ديابت در مرکز ديابت دانشگاه شيکاگو مي‌گويد: «اما اجتناب از عوارض طولاني‌مدت اين بيماري به چيزي بيشتر از نخوردن غذاهاي قندي نياز دارد. علاوه بر کنترل مصرف کربوهيدرات، افرادي که ديابت دارند بايد غذاهايي بخورند که فشار خون، کلسترول بالا و وزن اضافي‌شان را پايين بياورد.»
  پس چه غذاهايي بخوريم که احساس بهتري داشته باشيم؟ به عنوان يک راهنماي کلي بايد گفت غذاهاي سرشار از پتاسيم، کلسيم، فيبر، منيزيم و ويتامين هاي A، C، و E انتخاب‌هاي مناسبي هستند. حتي چربي‌ها نيز اگر سالم باشند و به اندازه کافي مصرف شوند مناسب هستند.
  غلات کامل –بخوريد!
  وقتي صحبت از ديابت به ميان مي‌آيد، همه کربوهيدرات‌ها يکسان ساخته نشده‌اند. غلات کامل مانند نان سبوس‌دار برخلاف همتايان کربوهيدرات خود، سرشار از فيبر هستند، که در واقع هضم را کند و سرعت تبديل کربوهيدرات‌ها به گلوکز را آهسته مي‌کنند. اين موارد از بالا رفتن قند خون جلوگيري مي‌کنند. به علاوه، فيبر غلات کامل باعث مي‌شود براي مدت زمان طولاني‌تري احساس سيري کنيد و بعضي از آنها با خود پتاسيم نيز دارند.
  نکته: غلات کامل (در اندازه مناسب) به شدت ساير کربوهيدرات‌ها بر قند خون شما اثر نمي‌گذارد.
  قزل‌آلا –بخوريد!
  قزل‌آلا سرشار از اسيد چرب امگا3 است که مشخص شده به کاهش خطر بيماري‌هاي قلبي کمک مي‌کند و همچنين اثرات مفيدي بر عوامل خطرزاي ابتلا به ديابت، از جمله التهاب و فشار خون بالا دارد. بر اساس دستورالعمل انجمن ديابت آمريکا، بهتر است هفته‌اي دو وعده ماهي سرشار از امگا3 ميل کنيد. قزل‌آلا دوست نداريد؟ ساردين، ماهي خال خالي و شاه ماهي هم گزينه‌هاي مناسبي هستند. همه اين ماهي‌ها سرشار از پروتئين هم هستند که به سير ماندن و جلوگيري از بالا رفتن قند خون کمک مي‌کند.
  آجيل –بخوريد)با حفظ تعادل)!
  آجيل‌ها سرشار از فيبر و منيزيم هستند و علاوه بر پروتئين مقدار زيادي چربي سالم غير اشباع نيز دارند که کمک مي‌کند براي مدت زمان طولاني‌تري سير بمانيد. يک مشت از آن را در سالاد بريزيد و يا مستقيم به عنوان ميان‌وعده ميل کنيد تا در طول روز دچار پرخوري نشويد. تخم کتان و آجيل‌هايي نظير گردو امگا3 نيز دارند. فقط مراقب اندازه ميان‌وعده خود باشيد. چون تنها چند بادام اضافي مي‌تواند مقدار کالري ديافتي شما را بسيار بالا ببرد.
  سيب زميني شيرين –بخوريد!
  آيا از اينکه در ليست سيب زميني ديديد تعجب کرديد؟ خيالتان راحت، سيب زميني شيرين حاوي ويتامين A و فيبر است و کربوهيدرات موجود در آن به شدت کربوهيدرات موجود در سيب زميني سفيد، قند خون شما را بالا نمي‌برد. اين يعني سيب زميني شيرين تا زماني که به اندازه مناسب مصرف شود براي متعادل نگه داشتن قند خون در افراد ديابتي مفيد خواهد بود.
  صبحانه –بخوريد!
  براي همه، علي‌الخصوص افراد مبتلا به ديابت، صبحانه مهم‌ترين وعده غذايي در روز است. در تحقيق جديدي که روي افراد بالغ مبتلا به ديابت نوع 2 صورت گرفت، مشخص شد آنهايي که صبحانه مي‌‌خورند، کمتر دچار بالا رفتن قند خون مي‌شوند.
  قند خون ثابت يعني هوس غذايي کمتر، که کمک مي‌کند کمتر به سراغ پرخوري برويد و دچار فشار خون بالا، کلسترول بالا و اضافه وزن نشويد. در وعده صبحانه به صورت متعادل فيبر، پروتئين و چربي‌هاي سالم مصرف کنيد تا بتوانيد تا زمان ناهار سير بمانيد. صبحانه‌هايي مانند ماست يوناني به همراه توت و آجيل نيز توصيه مي‌شود.
  زنجبيل –بخوريد!
  تحقيقات جديد نشان داده است که زنجبيل مي‌تواند به ثبات قند خون کمک کند. در اين تحقيق به 33 فرد بالغ مبتلا به ديابت که انسولين استفاده نمي‌کردند هر روز و به مدت 12 هفته قرص زنجبيل (معادل 4/1 قاشق چاي‌خوري ريشه زنجبيل) داده شد. سپس، مشخص شد متوسط قند خون آنها بهبود پيدا کرده است. اگر داروهاي رقيق‌کننده خون مصرف مي‌کنيد، مراقب باشيد؛ چون زنجبيل مي‌تواند با اين داروها تداخل داشته باشد.