1. آکنه جزو مشکلات شايع پوستي است و خيلي از افراد از نوجوانان گرفته تا بزرگسالان را درگير مي کند و همچنان روش معجزه گري براي درمان و مقابله با آن کشف نشده است. در اين مطلب چند درمان کاملا خانگي را براي کاهش آکنه پيشنهاد مي کنيم.

  پوست ما به طور طبيعي چربي توليد مي کند تا پوست را نرم و مرطوب نگه دارد. اين چربي طبيعي که سبوم نام دارد، اگر راهي براي خروج پيدا نکند در منافذ پوست گير افتاده و محيطي مناسب براي بروز آکنه فراهم مي کند. البته مسائل هورموني نيز در بروز آکنه نقش مهمي دارند.

  در هر حال افراد زيادي در سرتاسر دنيا هر روز به دنبال انواع محصولات بهداشتي و دارويي براي خلاص شدن از شر اين دانه هاي گاها قرمز و ملتهب هستند. در اين مطلب چند درمان کاملا طبيعي و خانگي را پيشنهاد مي کنيم که تاثير زيادي در کاهش وضعيت آکنه ها دارند و باعث تميزي و صافي هر چه بيشتر پوست مي شوند.

  روغن بوته چاي

  اگر هميشه درگير خريد محصولات شيميايي هستيد و تا کنون اسم روغن بوته چاي را هم نشنيده ايد، بايد بگوييم که اين روغن از گياه «ملالوکا» گرفته مي شود که بومي استراليا است. اين روغن خواص ضدالتهابي طبيعي قوي دارد و درماني مناسب براي آکنه محسوب مي شود. روغن بوته چاي در مقايسه با محلول بنزوئيل پراکسيد ملايم تر بوده، اما به همان اندازه در درمان آکنه موثر است.

  البته بايد بدانيد که روغن بوته چاي تاثير خود را به تدريج ايجاد مي کند، اما روش مطمئن تري براي مقابله با آکنه محسوب مي شود. چند قطره از اين روغن را با 20 تا 40 قطره عرق هامامليس ترکيب کرده و با يک گلوله پنبه اي به صورت خود بزنيد. يادتان باشد که از اين درمان ضدآکنه، روزانه فقط دو بار استفاده کنيد، چون بيش از اين باعث خشک شدن پوست شده و ممکن است مشکل آکنه را تشديد کند.

  چاي سبز

  چاي سبز حاوي ترکيبات ضدميکروبي و آنتي اکسيداني است که با آکنه مقابله مي کنند. براي بهره مندي از اين خواص، يک فنجان چاي سبز دم کرده و اجازه دهيد خنک شود. مي توانيد از اين محلول به عنوان محلول تميز کننده براي پوست صورت استفاده کنيد. تميز نگه داشتن پوست تاثير زيادي در مقابله با آکنه دارد.

  عسل

  خواص آنتي بيوتيکي عسل براي بهبود آکنه مفيد خواهد بود. براي اين کار مي توانيد يک قاشق چايخوري عسل را روي آکنه ها بماليد و يا اينکه نصف فنجان عسل را با يک فنجان بلغور جوي دو سر ترکيب کرده و به صورت ماسک روي پوست قرار دهيد. کافيست که نيم ساعت صبر کنيد و سپس پوست را به آرامي شستشو داده و خشک کنيد.

  نعنا

  نعنا مازاد چربي پوست را که باعث بسته شدن منافذ مي شود جذب مي کند. براي پيشگيري از بروز آکنه، دو قاشق غذاخوري نعناي تازه را خيلي ريز خرد کنيد و آن را با دو قاشق غذاخوري ماست شيرين و دو قاشق غذاخوري بلغور جوي دوسر ترکيب کنيد. ماسک به دست آمده را به مدت 10 دقيقه روي پوست قرار داده و در نهايت با آب شستشو دهيد.

  گياه اکيناسه

  در طب سنتي از گياه اکيناسه براي تسريع بهبود جاي زخم و مقابله با سرماخوردگي و آنفلوانزا استفاده مي شود. بايد بدانيد که اين گياه خواص آنتي باکتريايي و ضدالتهابي دارد و براي مقابله با آکنه موثر عمل مي کند. مي توانيد از دم کرده اين گياه براي شستشوي صورت استفاده کنيد. کافيست يک گلوله پنبه اي را به اين محلول طبيعي آغشته کرده و روي آکنه ها بزنيد.

  آسپيرين

  استيل ساليسيليک اسيد يا آسپيرين براي بهبود و درمان آکنه موثر است. اين ترکيب باعث خشک شدن جوش ها و کاهش التهاب مي شود. براي بهره مندي از اين خواص، قرص را با مقدار کمي آب له کرده (4 عدد قرص را در 2 قاشق غذاخوري آب) و روي آکنه ها قرار دهيد.

  گياه بابونه

  بابونه باعث کاهش التهاب ناشي از آکنه مي شود. مي توانيد دو تا سه قاشق از اين گياه را با يک فنجان آب به مدت 15 دقيقه بجوشانيد. محلول را صاف کرده و اجازه دهيد خنک شود. سپس يک گلوله پنبه اي را به آن آغشته کرده و به صورت ضربه اي آرام روي پوست صورت بزنيد. لازم است که قبل از استفاده، پوست خود را تميز کنيد.

  گياه هامامليس

  هامامليس يک گياه قابض طبيعي و فوق العاده است که جوش ها را خشک کرده و آلودگي هاي پوست را کاهش مي دهد. براي بهره مندي از خواص اين گياه کافيست عرق آن را با يک گلوله پنبه اي تميز به پوست بزنيد. اين کار را صبح و شب تکرار کنيد.

  آلوئه ورا

  آلوئه ورا شهرت زيادي در تسکين سوختگي، تسريع بهبود زخم، مقابله با عفونت و کاهش جاي زخم دارد.

  مي توانيد از ژل اين گياه براي مقابله با آکنه نيز استفاده کنيد. کافيست ژل آلوئه ورا را به طور مستقيم روي آکنه ها قرار دهيد.

  ليمو ترش

  ليموترش مانند يک لايه بردار عمل مي کند و باعث روشن شدن رنگ پوست و تميزي آن مي شود. اين ماده غذايي، جاي زخم را بهبود مي دهد و از تشکيل کومدون هاي جديد پيشگيري مي کند. کافيست يک گلوله پنبه را به آب ليموترش آغشته کرده و به پوست تميز خود بزنيد و بعد از 10 تا 15 دقيقه شستشو دهيد.

  سرکه سيب

  سرکه سيب حاوي اسيدماليک و اسيدلاکتيک است که لايه بردار بوده و قرمزي پوست را کاهش مي دهند. اين ترکيبات براي درمان و بهبود آکنه ها نيز مفيد هستند. کافيست يک پيمانه سرکه سيب را با يک پيمانه آب مخلوط کنيد و با يک گلوله پنبه اي به پوست بزنيد.

  اسيدهاي چرب امگا 3

  اسيدهاي چرب امگا 3 خواص ضدالتهابي دارند که براي بهبود وضعيت پوست آکنه دار مفيد هستند. براي بهره مندي از خواص اين ترکيبات مي توانيد مکمل امگا 3 يا همان کپسول روغن ماهي را خريداري کرده و ميل کنيد. مصرف ماهي هاي چرب مانند ماهي تن، ماهي آزاد و تخم کتان نيز براي داشتن پوستي سالم و صاف مفيد .