1. هر نوع غذايي طبع خاص خود را دارد و بسته به مزاج انسان مي تواند تاثيرات مختلفي بر وي داشته باشد. بعضي از غذا ها و مواد خوراکي داراي طبع گرم و بعضي داري طبع سرد و… هستند. اين نوع مواد براي سازگاري با طبع انسان و عدم آسيب رساندن به او بايد به شيوه هاي درست مصرف شوند.
  متخصص طب سنتي گفت: در کتاب‌هاي طب سنتي مصرف همزمان دو خوراکي با طبع گرم، سرد، خوراکي‌هاي نفاخ و مواد مرطوب با يکديگر و به فاصله نزديک از هم منع شده است.
  مهدي برهاني گفت: طب سنتي مصرف همزمان دو خوراکي با طبع سرد، را سبب توليد بلغم و مشکلات گوارشي مي‌داند. به همين دليل خوردن سرکه با برنج (ترشيجات بعد از برنج)، ماست با ترب و ماهي، گوشت مرغ با ماست و ماهي، شير با گوشت مرغ و ماهي را مضر مي‌داند.
  وي گفت: همچنين در طب سنتي آمده خوردن آب سرد بلافاصله بعد از نان گرم سبب ايجاد عفونت در بدن مي‌شود همچنين طب سنتي مي‌گويد حل کردن عسل در آب جوشي که از 60 درجه بالا باشد سبب توليد ماده شيميايي مضر براي بدن مي‌شود اما در طب رايج به چنين موضوعي اشاره نشده است.
  اين متخصص طب سنتي افزود: مصرف همزمان خوراکي‌هاي سرد سبب پيسي مي‌شود البته بايد گفت هيچ مطالعه باليني براي تأييد اين موضوع انجام نشده است.
  وي افزود: همچنين در اين طب آمده از مصرف غذاي شيرين (خربزه) بعد از غذاي غليظ، بي‌هضم (گوشت) خودداري کنيد زيرا باعث مي‌شود اين غذا در بدن به صورت فاسد در آيد و نفخ معده و عوارض گوارشي را در پي داشته باشد.
  برهاني همچنين مصرف همزمان غذاهاي نفاخي همچون آش سوپ را مضر دانست.
  اين متخصص طب سنتي، اين سخن را که عده‌اي مي‌گويند مصرف همزمان پنير و بادام مضر است را غلط دانست و گفت: مصرف پنير با گردو، بادام يا پسته منفعت دارد.
  برهاني اضافه کرد: مصرف انار بعد از حليم گندم يا بعد از کله گوسفند به دليل اينکه هر دو مرطوب هستند سبب مي‌شود چربي خون در بدن به شدت افزايش يابد.
  وي بالا رفتن صفرا، حساسيت، آلرژي پوستي و خارش را به دليل مصرف همزمان دو خوراکي گرم دانست و گفت: موادي همچون مويز و عسل با هم مصرف نشود.
  اين متخصص طب سنتي در پايان مصرف خربزه و عسل را سبب ورم روده دانست و گفت: تمامي اين موارد در طب سنتي آمده است اما اينکه يکبار خوردن آنها يا مصرف چند باره فرد را به اين بيماري دچار مي‌کند بستگي به طبع و وضعيت گوارش فرد دارد.