1. بيماري سرماخوردگي «Common Cold» را مي توانيد معروف ترين نوع مريضي در بين بقيه بيماري ها دانست که هر فردي در طول زندگي خود چند بار اين بيماري به سراغش مي آيد. در اينجا براي آشنايي شما عزيزان با اين نوع بيماري، مقاله اي کامل درباره ي سرماخوردگي از سايت بزرگ دانلود مقاله آماده کرده ايم که در زير مي توانيد عناوين مهم اين مقاله را مشاهده نماييد:
  در ابتدا شما با بيماري سرما خوردگي به طور کامل آشنايي پيدا مي کنيد.
  در ادامه دلايل سرما خوردن ما انسان ها بيان شده است.
  راه هاي انتقال بيماري سرماخوردگي به ديگر افراد يکي ديگر از موضوعاتي است که در اين مقاله ديده مي شود.
  به نظر شما نشانه هاي بيماري سرماخوردگي چه چيزهايي مي تواند باشد؟ در اين مورد نيز بحث شده است.
  همچنين درمان بيماري سرماخوردگي را مي توان در ادامه مطالعه نمود.
  سپس راه هاي پيشگيري از اين مريضي را تک تک ذکر کرده ايم و توضيح داده ايم.
  و چندين مطلب ديگر که اين مقاله را کامل تر کرده است...
  آشنايي کامل با بيماري سرماخوردگي
  سرماخوردگي به دسته اي از عفونت هاي خفيف، ولي شديداً مسريِ پوشش مخاطي بيني و گلو اطلاق مي شود. شايع ترين عامل ايجاد سرماخوردگي رينو ويروس ها هستند که علاوه بر اين بيماري، مي توانند بيماري هاي وخيم تر مثل التهاب بيني و حلق، خناق، و پنوموني نيز ايجاد کنند.
  ويروس هاي مولد سرماخوردگي غالباً از طريق انتشار به صورت ذرات معلق در هوا به ديگران سرايت مي کنند ولي تماس مستقيم بدني نيز نقش مهمي در انتقال ترشحات آلوده به ويروس و ابتلاي ساير افراد دارد.
  محل اولي? جايگزيني و رشد نمو ويروس هاي سرماخوردگي، مخاط بيني و به نسبت کمتر، مخاط پوششي چشم است. پس از اتصال ويروس به مخاط، تکثير آن شروع مي شود. دماي مورد دلخواه ويروس براي تکثير، 33 تا 35 درج? سانتي گراد است، لذا در بخش هاي تحتاني تر دستگاه تنفسي که دمايي در حدود 37 درجه دارند، امکان رشد و نمو ويروس وجود ندارد.
  ويروس به سرعت تکثير مي يابد و هر ميلي متر مکعب از ترشحات مخاطي فرد آلوده، حدود يک ميليون جزء ويروسي دارد.
  دور? نهفت? (کمون) بيماري 2 تا 4 روز طول مي کشد و پس از آن، علائم بيماري شروع مي شود و گاه تا يک ماه به طول مي انجامد هرچند در اکثر افراد، بيماري ظرف 7 تا 10 روز کاملاً بهبود مي يابد.
  علائم بيماري سرماخوردگي
  علائم بيماري سرماخوردگي عبارتند از احساس خشکي در مخاط بيني، دهان، حالت تحريک و ناراحتي مخاطي پس از چند ساعت آبريزش شديد از بيني، سپس احتقان بيني و عطسه، تحريک گلو، گلودرد و پس از آن، احساس کسالت و خستگي و سردرد و تحريک پذيري و بي قراري.
  سرماخوردگي موجب تب نمي شود، مگر در اطفال که ممکن است تا 39 درجه نيز ديده شود.
  گرفتگي بيني ممکن است موجب اختلال در خواب و بدتر شدن بيماري گردد. تهوع و استفراغ نيز گاه ديده مي شود که پس از سرفه هاي شديد رخ مي دهد. تورم بدون درد غدد لنفي گردن نيز ممکن است مشاهده گردد. پس از چند روز از شروع بيماري، با مداخل? سلول هاي دفاعي بدن، به تدريج، ترسحات شفاف اوليه به ترشحات چرک مانند تبديل مي شوند.
  عوارض سرماخوردگي
  سرماخوردگي بيماري «خود محدود شونده» است و معمولاً در افراد عادي، ظرف يک هفته تا ده روز بهبود مي يابد. در افرادي که زمين? وراثتي دارند، معتادان به سيگار، افراد دچار نقص سيستم ايمني، سالمندان و کودکان و مبتلايان به بيماري هاي مزمن قلب، ريه و کليه، ممکن است سرماخوردگي به سادگي بهبود نيابد و عوارض ايجاد کند. اين عوارض عبارتند از:
  التهاب گوش مياني که در اطفال بيشتر رخ مي دهد و ناشي از انسداد شيپور استاس که رابط ميان گوش و حلق است، مي باشد.
  نپوموني (ذات الريه) که معمولاً در اثر افزوده شدن عفونت باکتري هايي بر بيماري اوليه، بروز مي کند.
  التهاب راه هاي هوايي تحتاني شامل برونش و برونشيول ها که بيماري وخيمي محسوب مي شود.
  التهاب سينوس هاي صورت که نسبتاً شايع، ولي «خود محدود شونده» است و معمولاً بدون درمان خاص، بهبود مي يابد.
  راه هاي پيش گيري از سرماخوردگي
  از آنجائي که فرد مبتلا در دور? نهفته، از بيماري خود بي خبر است، ممکن است ناخواسته، ديگران مبتلا نمايد. از طرف ديگر، به علت شدن مسري بودن، حتي با رعايت نکات بهداشتي هم، ممکن است ابتلا و انتقال بيماري، رخ دهد. طبق بررسي هاي به عمل آمده، حدود پنجاه درصد افراد خانواده، در صورت ابتلاي يکي از اعضاء، دچار بيماري مي شوند. اين نسبت در مدارس و اقامت گاه هاي پر تراکم مثل سربازخانه ها و سراي سالمندان، اندکي کمتر است.
  شايع ترين راه انتشار از طريق عطسه (خارج شدن بي اختيار هواي بازدمي از طريق بيني) است، اما سرفه، نقش کمتري دارد.
  آلوده شدن دست افراد با ترشحات مخاط بيني يا قطرات پرتاب شده از بيني يا دهان فرد بيمار، يا از طريق وسايل مشترک مثل تلفن، کامپيوتر، ليوان، حوله و … نيز از راه هاي ديگر انتقال است زيرا ويروس سرماخوردگي، تا ساعت ها بر روي اشياء زنده مي ماند.
  البته چنان چه فرد پس از تماس با اشياء آلوده، به مخاط بيني يا چشم خود دست نزند، از اين طريق مبتلا نخواهد شد.
  براي سرماخوردگي (برخلاف آنفولانزا و عفونت هاي پنومرکوکي) تاکنون واکسن مؤثري ساخته نشده است و تبليغات در مورد «واکسن سرماخوردگي» عاري از حقيقت است.
  درمان بيماري سرماخوردگي
  عمدتاً درمان سرماخوردگي تسکيني است، به عبارتي مسکن هاي غير مخدر مانند استامينوفن، هم در کاهش درد و هم در کاهش تب مؤثرند. در اطفال نبايد از آسپرين براي تسکين يا کاهش تب استفاده نمود زيرا ممکن است مصرف آسپرين، موجب بيماري نادر و مرگبار به نام سندرم مري شود.
  غرغره کردن با آب نمک ولرم، موجب کاهش گلودرد خواهد شد.
  استراحت در اتاق گرم و مرطوب با تهوي? مناسب، مصرف مايعات گرم به ميزان فراوان براي رقيق کردن ترشحات مخاطي، مفيد است.
  استفاده از داروهاي ضد احتقان بيش از يکي دو روز، توصيه نمي شود و ممکن است عوارض جانبي آن، بيش از فوايدش باشد.
  چه موقع به پزشک مراجعه کنيم؟
      اگر تورم غدد لنفي توأم با درد بود، به ويژه اگر بيمار، کودک يا نوجوان است، حتماً بايد به پزشک مراجعه نمود تا از عدم ابتلا به عفونت استرپتوکوکي گلو، اطمينان حاصل شود زيرا عفونت با درمان آنتي بيوتيکي، محدود مي شود و از عوارضي وخيم آن مانند بيماري دريچه اي قلب و بيماري کليوي، پيش گيري کرد.
      اگر بيمار دچار لرز شد، يا بيماري بيش از ده روز طول کشيد يا درد قفس? صدري پديدار شد، ممکن است فرد به بيماري آنفولانزا دچار شده باشد که در اين صورت، با تجويز پزشک ممکن است داروهاي خاص، به بيمار داده شود.
      اگر بيمار دچار عوارض عصبي و سردرد شديد شد، ممکن است دچار عوارضي وخيم مثل التهاب پرده هاي مغز شده باشد که در اين صورت نيز بايد سريعاً به پزشک مراجعه نمود.