1. آسپرين مشهورترين داروي مسکن و تب بر است که در دسترس همگان قرار دارد و در هر خانه اي مي توان چند قرص از آن را يافت و با جزئي ترين ناراحتي در سردردها، دردهاي رماتيسمي، دردهاي شکمي، درد نقرس و غيره مورد استفاده قرار مي گيرد. به انواع مختلف از آسپرين ساده گرفته تا مخلوط با کافئين کودئين با پوشيده از ماده اي که در معده باز نمي شود وجود دارد.
  يک داروي ديگر که آن را مي توان شبه آسپرين و يا به شوخي آسپرين بدون آسپرين ناميد عبارت است از استامينوفن. اين دو دارو يعني آسپرين و استامينوفن فراوان ترين داروي ضد درد هستند که گاهي به همراه با داروهاي ديگر به کار مي روند. سالانه ميلياردها قرص آسپرين براي تخفيف درد، تب، سرماخوردگي زکام و گريپ خورده مي شود. علت اين امر هم اين است که اصولا داروهاي موثري هستند که هم در تخفيف تب و هم در تسکين درد اثر مي کنند. در مشاهدات و معالجات روزمره و تجربيات باليني اين موضوع به ثبوت رسيده است.
  اثر ضد تورمي آسپرين
  اين دو دارو، آسپرين و استامينوفن، اگر چه اثر مشابه دارند ولي طرز عمل و طول مدت تاثيرشان متفاوت است به طور مثال در بعضي از انواع سردرد ها مقدار کمي آسپرين بهتر از مقدار زياد استامينوفن موثر است. علت اين امر کاملا روش نيست اما از آنجايي که سردرد معمولا يک نوع تپش و خلحان و يا به اصطلاح عوام زق زق کردن دارد.
  مي توان حدس زد که يک نوع تورم بدون عفونت بخشي از سردرد را تشکيل مي دهد و از آنجائي که آسپرين اثر ضد تورمي تر از استامينوفن دارد لذا مقدار مساوي، اثر بسيار زيادتر از آن هم روي درد دارد و اصولا به علت همان اثر ضد تورمي آسپرين است که پزشکان در بعضي از ناراحتي ها مثل درد مفاصل، تورم مفاصل رماتيسم که با تورم شديد مفصل توام است تجويز مي نمايند اما دردهاي (استئوآرتربت) ها که نوعي ناراحتي مفصل است که اثر فرسودگي سطح مفصلي عارض مي گردد روي هم رفته تورم وجود ندارد و يا بسيار خفيف است که در اين صورت اثر آسپرين و استامينوفن يکسان است اما فراموش نشود که خطرشان يکسان نيست.
  در عوارض مزمن مانند آرتربت و يا آرتروز مفاصل که بايد مدت زيادي داروي مسکن خواه آسپرين و خواه استامينوفن مصرف نمود نبايد عوارض جنبي را ناديده و يا ناچيز گرفت و در اين موقع است که اثر زيان آور مصرف طولاني آسپرين براي دستگاه گوارش آشکار مي شود. 2 تا 6 درصد بيماران که به مدت طولاني آسپرين مي خورند دچار بي اشتهايي، تهوع و استفراغ مي شوند. از همه بدتر ممکن است دچار خونريزي دستگاه گوارش شوند.
  آسپرين در نقاط ديگر بدن نيز باعث خونريزي مي شود.
  درست است که آسپين وارد معده مي شود و ممکن است باعث خونريزي از معده گردد ولي به علت ورود اين دارو در گردش خون ممکن  است بدون دليل آشکار باعث خون دماغ شود. در بانواني که براي رفع درد و چنگ شدگي عادت ماهانه آسپرين مي خورند ممکن است باعث خونريزي شديد قاعدگي شود، علت اين امر اين است که آسپرين يک ماده قوي جلوگيري کننده از تجمع پلاکت هاي خون است.
  پلاکت ها ذرات بسيار ريز شناور در خون هستند که به انعقاد خون کمک مي کنند. حتي يک قرض، فقط آسپرين که به وسيله شخص عادي و سالم خورده شود زمان انعقاد به طور مسلم و آشکار افزايش مي يابد. زمان انعقاد خون آزمايشي است که براي دانستن مدت لخته شدن خون انجام مي گيرد و از آن مهمتر 650 ميلي گرم آسپرين (قرص آسپرين براي اشخاص بالغ 500 ميلي گرم است) زمان انعقاد خون را تقريبا براي مدت 4 تا 7 روز در سطح دو براي مقدار معمولي نگاه مي دارد.