1. امروزه بيماري هاي التهابي و عفوني روده از عوارض ناخوشايند در بيماراني است که مجبورند براي مدت طولاني در يک موقعيت ثابت قرار گيرند. از اين رو سالهاست متخصصين به دنبال راه هاي نوين درمان عفونت و التهاب روده هستند. مدتي است در جوامع پزشکي کشور هاي پيشرفته از روش حيرت آور و فوق العاده اکسيژن فعال در خصوص پيشگيري و درمان اين گونه بيماري ها استفاده نموده وشديداً مورد استقبال قرار گرفته و به طور وسيع و کاربردي استفاده مي گردد. به همين منظور پس از شرح کوتاه از عوارض و مشکلات اين دسته از بيماري ها راه کار هاي متداول درمان و عملکرد فوق العاده روش اکسيژن فعال را بيان مي کنيم.
  بيماري ها
  کوليت اولسرو عبارت از يک بيماري التهابي مزمن و جدي روده بزرگ که طي آن در روده بزرگ زخم هايي به وجود مي آيد و بيمار دچار اسهال خوني مي شود. همچنين نواحي زخم التهاب داشته و ممکن است آبسه هايي در بافت ديواره داخلي روده بزرگ پديد آورند. اين بيماريها در هر سني و جنسي مي تواند رخ دهد. کرون بيماري التهابي استکه معمولاً ضخامت کلي ديواره روده و به ويژه زير مخاط را در بر مي گيرد و بطور نمونه ضايعات در چندين قسمت در روده ايجاد مي شود و در صورت زخم، ضايعات مي توانند به فيستول و آبسه منجر شوند. ديواره روده کوچک ضخيم شده و قطر لوله باريک ميگردد
  عوارض
  خواننده عزيز و محترم معمولاً عوارض و مشکلات ، ذهن هر فرد را مي تواند در خصوص پيشگيري و اهميت دادن به عزيزان و خودمان روشن نموده تا جدي تر به اين موضوع توجه نمائيم. پس بايد صادقانه عنوان نمائيم که اين بيماري عوارض بسيار بدي همچون پارگي روده را زماني که التهاب مزمن شود و زخم عميق گردد به همراه مي آورد که بخودي خود مي تواند زندگي بيمار را تهديد نمايد. بطوريکه محتويات روده داخل شکم ريخته و عفونت شديد پريتونيت را به وجود مي آورد. همچنين در کوليت اولسرو به گونه اي گشاد شدگي حاد قسمت کولون روده را ايجاد مي کند که در حالت بيماري کرون اين شرايط در اثر آبسه يا فيستول به وجود مي آيد. اکنون شما را به مگا کولون توکسيکمعطوف مي داريم چرا که مهمترين، خطرناک ترين عارضه بيماري هاي التهابي روده محسوب مي شود و مي تواند حيات بيمار را تهديد کند. در اين حالت روده بزرگ توانايي خود را براي انقباض مناسب از دست مي دهد و بيمار شديداً بد حال مي گردد. از ديگر عوارض احتمالي اين بيماري خطر ابتلا به سرطان روده ( با طول مدت و شدت بيماري افزايش مي يابد) انسداد روده ( شايعترين عارضه بيماري کرون) آبسه ها (کيسه موضعي چرک) فيستول ها ( تبديل زخم هاي عميق در ديواره روده) و رشد بيش از حد باکتري ها در روده کوچک که باعث توليد گاز، درد شکمي و اسهال مي شوند را مي توان بيان کرد.
  نحوه شيوع و ابتلاء
  کامپيلو باکترها يکي از عوامل ايجاد اسهال و بيماريهاي سيستميک در انسان در سراسر دنيا مطرح مي باشند. علاوه بر آن حيوانات اهلي با کامپيلو باکترها نيز به طور شايع ديده شده است. برخي گونه هاي اين ارگانيسم از نظر دامپزشکي حائز اهميت مي باشند و باعث ايجاد سقط در گوسفندان، گاو و خوک مي شوند. به علاوه بعضي از گونه هاي آن در فلور لثه انسان قرار ميگيرند و ممکن است در پاتوژنر بيماريهاي پرويودنتال نقش داشته باشند. کامپيلو باکترها در دستگاه گوارش حيوانات وحشي يا اهلي مانند بز، گوسفند، گاو، سگ، گربه، خوک و ماکيان ديده شده است. گوشت هايي که از حيوانات آلوده بدست مي آيند اغلب طي فرايند سلاخي و آماده سازي در اثر تماس با محتويات دستگاه گوارش آلوده مي شوند. اين مسئله در مورد گوشت ماکيان بيشتر صدق مي کند و اگر حيوان آلوده باشد گوشتي که در فروشگاه بدست مصرف کننده مي رسد تقريباً آلوده خواهد بود. مواد دفع شده و اضافي حيوانات آلوده ممکن است باعث آلودگي خاک و آب گردند. به نظر مي رسد اغلب آلودگي هاي انساني ناشي از مصرف آب و غذاي آلوده است. بررسي 50 مورد عفونت ژژوني نشان داد که شير خام پاستوريزه نشده مي تواند وسيله ديگري براي انتقال عفونت محسوب شود. گوشت خام بالاخص در مورد ماکيان نيز با آلودگي ارتباط دارد. تخمين زده مي شود مصرف گوشت نيم پز يا نپخته ماکيان مسئول 50 تا 70 درصد موارد عفونت اسپوراديک مي باشد. همچنين نوشيدن آب هاي آلوده مهمترين علت شيوع عفونت هاي روده اي در فصل گرماست. بطوريکه نوشيدن آب هاي آلوده باعث عفونت هاي روده اي مي شود. از موارد ديگر مي توان حرارت ندادن کافي غذاهاي سرد شده، مصرف زرده تخم مرغ نيمه پز و مصرف بستني ها در ابتلاء به بيماريهاي روده اي تاثير فراواني دارد. متاسفانه به دليل عدم رعايت رستوران ها و اغذيه فروشي ها و عدم آگاهي کارشناسان وزارت بهداشت و درمان در خصوص جديدترين راه کارهاي ضدعفوني کننده و در پي همان کنترل هاي ناقص خود که فقط پيرو دانش هاي روال گذشته عمل نمايند شرايط بروز عفونت را جهت انتفال به عموم مردم فراهم آورده است. بطوريکه نيمي از شيوع اين عفونت ها در مکان هاي تفريحي و گردشگري و مسافرتي توسط اغذيه فروشي ها و رستوران ها اتفاق مي افتد. از ديگر نکات بسيار مهم اسهال شيگلوزي شايع ترن بيماري عفوني گوارشي کودکان در فصل گرما بوده که خوردن آب آلوده، ميوه و سبزيجات نشسته مهمترين راه انتقال ابتلا به اين بيماري است. اين بيماري عفوني روده اي با اسهال خوني و تب ظاهر و گاه به تشنج، گرفتگي مغزي و حتي نارسايي کليه منتهي مي شود. که مصرف ميوه، سبزيجات نشسته و ضدعفوني نشده از قبيل کاهو و سبزي خوردن به بروز بيماري هاي عفوني مزمن گوارشي کودکان مي شود.
  راه کارهاي پيشگيري از بيماري هاي عفوني
  در خصوص جلوگيري از بين بردن ميکروارگانيسم ها ي خطرناک موجود در مواد غذايي و حتي محيط اطراف که در واقع باعث انتقال و شيوع بيماري محسوب مي شوند راهکارهايي جهت مواظبت و پيشگيري از جمله جوشاندن آب، شستشوي ميوه و سبزيجات و پالايش آب نوشيدني که امروزه به غلط از دستگاه هاي RO يا همان آب شيرين کن استفاده مي شود اطلاع رساني گرديده است. اما آيا اين موارد در ضدعفوني ميکروب، باکتري، ويروس و آلودگي هاي خطرناک تا چه حد راندمان و کارايي دارند؟
  در مورد راهکارهاي فوق مي توان گفت تا حدودي باعث پيشگيري مي شود. اما آيا در طبيعت روش ديگري که بتواند اين موضوع را تا مقطع %99 حل نمايد وجود دارد؟ جالب است بدانيد در طبيعت به دو روش پرتوماوراء بنفش که باعث مرگ آلودگي هاي خطرناک شده و روش اکسيژن فعال که بسيار زيبا و هوشمندانه ماهيت شيميايي اين آلودگي تغيير داده و آنان را نسبت به طبيعت و موجودات زنده بي خطر مي کند وجود دارد . به نظر ما اکسيژن فعال نسبت به ماوراء بنفش در خصوص کاربرد آن بهتر مي باشد. چرا که در زمان تابش ماوراء بنفش انسان نمي تواند در محيط حضور داشته باشد، اما نه تنها حضور انسان در زمان توزيع گاز اکسيژن فعال ضرر ندارد بلکه علاوه بر ضدعفوني مي تواند از طريق منافذ پوست وارد سيستم گردش خون گرديده و بدن را سم زدايي نمايد. چنانچه گاز اکسيژن فعال را در آب منتشر نمائيم مي توانيم تا حد %99 ويروس ها، ميکروب ها، باکتري ها، رنگ و بوي نامطبوع، گازها و سموم کشاورزي را از بين ببريم.