1.  حقايقي در مورد پا

  1. آيا مي دانيد که 52 استخوان در هر دو پاي شما وجود دارد که يک چهارم استخوانهاي کل بدن شماست .
  2. يک فرد معمولي در روز هشت هزار تا ده هزار قدم برمي دارد که اين مقدار در مجموع حدود 115000 مايل در طول يک زندگي مي شود که بيش از 4 برابر محيط کره زمين است.
  3. زنان چهار برابر مردان به مشکلات پاي ديابتي مبتلا مي شوند. پوشيدن کفش هاي پاشنه دار يکي از علل اين موضوع است .
  4- 15% از افراد ديابتي در طول عمر خود يک بار مبتلا به زخم پاي ديابتي مي شوند و 14% تا 24%  از افرادي که به عارضه ي پاي ديابتي مبتلا مي شوند، احتياج به قطع پا دارند .

  ديد کلي درباره ي مراقبت از پاي ديابتي
   ابتلا به ديابت با مزه (DM) سبب بروز عوارض گوناگون مي شود بالا بودن مقدار قند در خون به مدت طولاني سبب بروز عوارضي در اعصاب، کليه ها، چشم و رگ هاي خوني مي گردد. ديابت سبب کاهش توانايي بدن در مقابله با عفونت ها مي شود. اگر ديابت به خوبي کنترل نشود تخريب ارگانها واختلال در سيستم ايمني افزايش مي يابد . از جمله عوارض جدي ديابت مشکلات پاي ديابتي است. مشکلات شايع مرتبط با پا در افراد مبتلا به ديابت خيلي سريع به مشکلات حاد و جدي تبديل مي شوند. تخريب سيستم عصبي درفرد مبتلا به ديابت ممکن است سبب بي حسي در پاها گردد. اين تخريب مي تواند ترشح طبيعي عرق و چربي که سبب لطافت ونرمي پوست مي شوند را مختل کند. اين عوامل دست دردست يکديگر مي توانند منجر به ايجاد فشار غير طبيعي بروي پوست، استخوانها و مفاصل پا به هنگام راه رفتن گردند و اين موضوع ميتواند سبب ايجاد ترک و حتي زخم بروي پوست شود.
  تخريب عروق خوني و اختلال در فعاليت سيستم ايمني به علت ديابت موجب بروز اختلال در بهبود زخم ها مي گردد. ايجاد عفونت باکتريايي در پوست ، بافت پيوندي، ماهيچه ها و استخوانها به دليل اختلالات ذکر شده، تقويت ميشود. اين عفونت ها مي تواند به گانگرن بيانجامند. به دليل کاهش جريان خون، آنتي بيوتيک ها نمي توانند به راحتي به محل عفونت برسند. غالباً تنها درمان پاي گانگرن شده، قطع آن عضو است . چنانچه عفونت وارد جريان خون شود، مي تواند زندگي فرد را تهديد کند.
  افراد مبتلا به ديابت بايد از چگونگي پيشگيري از مشکلات پا آگاهي کامل داشته باشند تا براي تشخيص سريع مشکلات و درمان به موقع آن اقدام نمايند. اگر چه امروزه در روشهاي درمان  پاي ديابتي پيشرفتهاي زيادي شده است، اما پيشگيري يعني کنترل صحيح قند خون ميتواند بهترين راه جلوگيري از عوارض ديابت باشد.
  افراد مبتلا به ديابت بايد درمورد چگونگي معاينات پا و چگونگي تشخيص علايم اوليه ي مشکلات پاي ديابتي آموزش داده شوند.
  بيماران بايد در مورد مديريت مراقبت هاي پا در خانه و نحوه ي تشخيص و زمان مراجعه به پزشک آموزش ببينند . همچنين بايد از موارد اورژانس مراجعه به پزشک درمورد مشکلات حاد پا آگاهي يابند.