1. زنان مبتلا به ديابت (نوع يک يا دو) که قصد بارداري دارند بايد قبل از بارداري با پزشک خود مشورت کرده و مراقبتهاي قبل ، حين و بعد از بارداري را جدي بگيرند.

  مراقبت هاي قبل از بارداري
  زماني كه ديابت و مسائل پيرامون آن را به خوبي شناختيد ، مي توانيد براي باردار شدن برنامه ريزي كنيد . شما مي توانيد با اندازه گيري مرتب قندخون و ارتباط دائم با پزشك معالج و پزشك متخصص زنان ، قندخون خود را تحت كنترل درآوريد . براي انجام بهترين مراقبتهاي قبل از بارداري ، گروههاي زير لازم است به شما كمك كنند:

  پزشك معالج شما كه براي كنترل ديابت به او مراجعه مي كرديد
  متخصص زنان
  متخصص تغذيه كه برنامه غذايي صحيح را براي رسيدن به كنترل مطلوب قندخون طراحي مي نمايد
  متخصص آموزش ديابت كه شما را با مسائل مختلف ديابت و مراقبتهاي صحيح آن آشنا مي سازد

   
  به خاطر داشته باشيد ، براي داشتن حاملگي سالم لازم است قند خون خود را قبل از بارداري ، در طول بارداري و بالاخره پس از زايمان در محدوده طبيعي نگه داريد.

  مراقبت هاي دوره ي حاملگي
   مصرف قرصهاي خوراكي پايين آورنده قندخون يا انسولين در طول دوران بارداري
  اگر به ديابت نوع يك (ديابت وابسته به انسولين ) مبتلا هستيد، در دوران بارداري ، نياز بدن شما به انسولين زياد مي شود.
  اين  افزايش نياز به ويژه در سه ماه آخر بارداري به علت وجود هورمونهاي جفت ديده مي شود. هورمون جفت به رشد جنين كمك مي كند اما در همان زمان جلوي فعاليت انسولين بدن مادر را مي گيرد در نتيجه نياز به انسولين افزايش مي يابد.
   اگر به ديابت نوع 2 مبتلا هستيد برنامه درماني شما عوض مي شود اگر براي كنترل ديابت قرصهاي خوراكي پايين آورنده قندخون مصرف مي كنيد اين قرصها را به علت احتمال مطرح شده براي ايجاد نقايص جنيني نبايد در دوران بارداري استفاده نماييد . پزشك شما قبل از باردار شدن ممكن است درمان با انسولين را براي كنترل قندخون شروع كند.

  مصرف غذا در دوران بارداري
  اصولاً افراد مبتلا به ديابت برنامه غذايي مرتبي دارند در طول حاملگي براي پيشگيري از افزايش يا كاهش زياد غلظت قندخون لازم است با متخصص تغذيه و پزشك معالج خود مشورت كنيد. با اين كار به كنترل قندخون خود كمك مي نماييد. اگر در شروع حاملگي وزن شما بيش از حد معمول بود ، نبايد سعي كنيد وزن خود را كم نماييد . پزشك و متخصص تغذيه در مورد نحوه افزايش وزن در طول دوران بارداري شما را راهنمايي خواهند كرد. اگر در شروع حاملگي وزن مطلوب داشته باشيد انتظار مي رود تا پايان بارداري 11ـ 7 كيلوگرم اضافه وزن پيدا كنيد . خانم هاي لاغر لازم است افزايش وزن بيشتري در طول بارداري داشته باشند .`