1.  مراقبت از پاها

  در صورتي كه خون رساني به پاها خوب بوده و مشكل خاصي نداريد كافي است فقط به صورت روزانه پاهايتان را چك كنيد اگر قصد داريد براي مسافرت كفش جديدي بخريد مواظب باشيد كه كاملاً راحت و اندازه باشد و قبل از استفاده شروع مسافرت آنرا امتحان كنيد. از پا برهنه راه رفتن بپرهيزيد. در كنار دريا از دمپائي پلاستيكي استفاده كنيد و در هنگام شنا جوراب هاي شنا بپوشيد. از آفتاب سوختگي به ويژه در پا جلوگيري كنيد اگر پاهايتان اختلال خون رساني داشته يا احساس بي حسي داريد علاوه بر رعايت نكات فوق به خاطر داشته باشيد كه:
  اگر پوستتان خشك است از كرم مرطوب كننده استفاده كنيد به پاشنه پاها دقت خاصي داشته باشيد. اگر پاهايتان عرق مي كند با دستمال يا پنبه آنرا خشك كنيد بعد از شنا نيز پاها را خشك نمائيد(بخصوص لابه لاي انگشتان را) هر روز پاهايتان را از نظر وجود زخم، تورم يا تغيير رنگ معاينه كنيد. در صورت وجود هر مشكلي به پزشك مراجعه كنيد. هر تاول كوچك، بريدگي يا خراشيدگي را با ماده ضد عفوني كننده تميز كرده و پانسمان كنيد.

  مسافرت به مناطق خيلي گرم
  در مسافرت به مناطق خيلي گرم بهتر است انسولين در يخچال نگهداري شود. طي مسافرت به مناطق خيلي گرم از كيسه يخ و يا فلاسك حاوي يخ استفاده كنيد. در اين مورد از تماس مستقيم انسولين با يخ جلوگيري كنيد مي توانيد شيشه انسولين را از جعبه مقوايي خارج و در يك پارچه مرطوب بپيچيد. در صورت عدم دسترسي به اين وسايل انسولين را در پارچه خيسي گذاشته و با خود حمل كنيد اما به خاطر داشته باشيد حتي در مناطق خيلي گرم مي توان انسولين را تا شش ماه نگهداري كرد اما ممكن است اثر دارو كاهش يابد كه در اين صورت با اندازه گيري قند خون مي توانيم به تاثير انسولين مصرفي پي ببريد.
  در آب و هواي خيلي گرم انسولين از محل تزريق سريع تر جذب مي شود از اين رو باعث افت قند خون مي گردد. بنابراين قند خون خود را به طور مرتب چك كنيد. هيچ گاه مدت طولاني در آفتاب نمانيد. درازكشيدن طولاني در ساحل آفتابي ممكن است قند خونتان را بالا ببرد اگر قند خونتان بالاست ممكن است با حضور در يك منطقه گرم سريع آب بدن خود را از دست بدهيد از اين رو حتماً مقدار زيادي مايعات غير شيرين بنوشيد. جهت جلوگيري از آفتاب سوختگي از يك كرم ضد آفتاب استفاده نمائيد.
  دقت كنيد كه بعضي از نوارهاي آزمايش قند خون ممكن است در هواي خيلي گرم قند خون را به طور كاذب بالاتر نشان دهند.

  مسافرت به مناطق خيلي سرد
  در آب و هواي خيلي سرد انسولين كندتر جذب مي شود انرژي مورد استفاده در هنگام لرزيدن در هواي سرد باعث افت قند خون مي شود. اگر در آب و هواي سرد قرار گرفتيد و اشكال خون رساني يا بي حسي در پاها را داريد حتماً مراقب يخ زدگي باشيد نوارهاي آزمايش قند خون را در دماي اتاق قرار دهيد چرا كه در هواي سرد ممكن است قند خون را به طور كاذب كمتر از معمول نشان دهند.