1. در اين مطلب خواص دارويي يک ادويه پرخاصيت را بررسي مي‌کنيم که مي‌تواند جايگزين چندين دارو شده و بيماري‌ها را درمان کند. زردچوبه همين داروي معجزه‌گر طبيعي است که بدون تحميل عوارض جانبي شما را از ناخوشي‌هاي بسياري رها مي‌کند.
  برخي مواد غذايي قدرت اين را دارند که حتي جايگزين برخي داروها شوند. داروهايي که عوارض جانبي زيادي دارند و با درمان يک عضو به عضوي ديگر آسيب مي‌زنند. اما خوشبختانه اين مشکل در جايگزين‌هاي طبيعي وجود ندارد. بنابراين بهترين کار اين است به جاي اينکه با بروز هر مشکلي به سراغ مصرف دارو برويد ابتدا از روش‌هاي طبيعي براي حل مشکل استفاده کنيد. در اين مطلب خواص دارويي يک ادويه پرخاصيت را بررسي مي‌کنيم که مي‌تواند جايگزين چندين دارو شده و بيماري‌ها را درمان کند. زردچوبه همين داروي معجزه‌گر طبيعي است که بدون تحميل عوارض جانبي شما را از ناخوشي‌هاي بسياري رها مي‌کند.

  زردچوبه درمانگر طبيعي

  با پيشرفت علم و انجام پژوهش‌هاي علمي در زمينه‌ي سلامتي، محققان هر روز به نتايج تازه‌اي در خصوص خواص درماني گياهان و مواد غذايي مي‌رسند. به‌عنوان مثال به اين نتيجه رسيده‌اند که موز برخي از مشکلات سلامتي را بهتر از داروها درمان مي‌کند. زردچوبه نيز يکي ديگر از خوردني‌هاي مورد علاقه‌ي اين محققان است و هر روز اثرات تازه‌اي از آن کشف مي‌شود. خوشبختانه اين ادويه در هر خانه و آشپزخانه‌اي وجود دارد و شما مي‌توانيد از اين ريشه‌ي پرخاصيت به جاي برخي از داروها استفاده کنيد.

  زردچوبه جايگزين طبيعي کورتيکواستروئيدها (داروهاي استروئيدي)

  زردچوبه حاوي پلي فنول است. اين مولکول به ميزان قابل‌توجهي در اکثر گياهان وجود دارد. نتايج پژوهشي که در سال 1999انجام شده است نشان مي‌دهد پلي فنول ها در بدن درست مانند استروئيدهاي موجود در داروي التهاب رايج چشم (ورم عنبيه) عمل مي‌کند. به همين دليل توصيه مي‌شود اين ريشه‌ي پرخاصيت را در برنامه‌ي غذايي روزانه بگنجانيد تا در بروز بسياري از بيماري‌ها پيشگيري شود. اگر از مشکل التهاب در بدن بخصوص مفاصل رنج مي‌بريد نيز بهتر است زردچوبه‌ي بيشتري مصرف کنيد.

   زردچوبه درماني براي ديابت

  «کورومين» موجود در زردچوبه براي افراد ديابتي بسيار مفيد است. اين رنگدانه‌ي مفيد باعث فعال شدن آنزيم AMPK مي‌شود که روي جذب گلوکز تأثير مي‌گذارد. در نتيجه به کنترل ميزان قند خون و ثابت نگه داشتن آن کمک زيادي مي‌کند. اگر شما هم از بيماري ديابت رنج مي‌بريد حتماً زردچوبه را وارد برنامه‌ي غذايي‌تان بکنيد.

   زردچوبه: ضدالتهاب طبيعي

  «کورکومين» به داشتن خواص ضدالتهابي طبيعي شهرت دارد. در نتيجه مي‌توان آن را جايگزين برخي داروهاي ضدالتهاب کرد. نتايج پژوهشي که در سال 2004 انجام شده و در روزنامه‌ي Oncogene به چاپ رسيده است نشان مي‌دهد زردچوبه حاوي خواص ضدالتهابي بالايي است و مي‌تواند جايگزيني براي سولينداک، آسپرين، ديکلوفناک و حتي ايبوبروفن شود.


   زردچوبه داروي ضدانعقاد خون طبيعي

  نتايج بيش از 5000 پژوهش انجام شده نشان مي‌دهد که زردچوبه براي سلامتي و حتي زيبايي فوق‌العاده است. محققان در پژوهش‌هاي خود به اين نتيجه رسيده‌اند که زردچوبه مانند داروهاي ضدانعقاد خون عمل مي‌کند. اگر خودتان را مستعد گرفتگي عروق مي‌دانيد حتماً زردچوبه را دريابيد. حتماً مي‌دانيد که از داروهاي ضدانعقاد خون براي پيشگيري از مسدود شدن و تشکيل لخته‌هاي خوني استفاده مي‌کنند. نتايج پژوهشي که در روزنامه‌ي Arzneimittelforschung به چاپ رسيده است نشان مي‌دهد که «کورکومين» موجود در اين ادويه تأثيري مشابه با آسپرين دارد که يک داروي معروف ضدانعقاد خون است. زردچوبه همچنين يک داروي طبيعي و ضدالتهاب براي افرادي است که نياز به داروهاي ضدآرتريت دارند. البته حواستان باشد اگر مشغول مصرف دارو هستيد بهتر است نظر پزشک خود را در خصوص مصرف زردچوبه جويا شويد.

  زردچوبه يک داروي ضدافسردگي طبيعي

  زردچوبه يک داروي ضدافسردگي کاملاً طبيعي است که تأثيري مانند داروهاي ضدافسردگي موجود در بازار (پروزاک) دارد. ترکيبات موجود در اين گياه براي کنترل علائم افسردگي تأثير خوبي داشته و عوارض جانبي داورهاي ضدافسردگي مانند اعتياد دارويي را در پي ندارد.

  زردچوبه ضدسرطان

  نتايج پژوهش محققان نشان مي‌دهند که زردچوبه در درمان سرطان تأثير مثبتي دارد. با اين حال، نتايج بررسي‌هاي محققان نشان مي‌دهند که کورکومين موجود در اين ادويه در جلوگيري از تکثير و رشد سلول‌هاي سرطاني (سرطان کولون و رکتوم) نقش موثري دارد. به عقيده‌ي اين محققان تأثير اين دارو مشابه داروي «اوگزالي پلاتين» است.

  گفتني است دو ادويه‌ي قدرتمند يعني زردچوبه و فلفل سياه حاوي دو ترکيب مفيدي هستند که براي پيشگيري از ابتلا به سرطان سينه فوق‌العاده عمل مي‌کنند. نتايج پژوهش‌هاي محققان دانشگاه ميشيگان ايالات‌متحده‌ي آمريکا نشان مي‌دهد که مصرف روزانه‌ي اين دو ادويه باعث مي‌شود که از تمام خواص آن‌ها بهره‌مند شويم. به عقيده‌ي اين محققان «پيپرين» موجود در فلفل سياه و «کورکومين» موجود در زردچوبه خواص ضدسرطاني قوي دارند. البته توجه داشته باشيد که مصرف جداگانه‌ي اين دو ادويه تمام خواص آن‌ها را نصيبتان نمي‌کند. در واقع با مصرف همزمان اين دو ادويه است که خواص آن‌ها ظاهر مي‌شود. پيپرين خواص کورکومين را ارتقا داده و هر دو مانع از تکثير سرطان سينه مي‌شوند. بايد بدانيد که زردچوبه به‌تنهايي حاوي 300 نوع آنتي‌اکسيدان است. بنابراين جاي شگفتي نيست که حاوي چنين خواصي باشد. اين دو ادويه باعث تقويت سيستم ايمني بدن نيز مي‌شوند.