1. خيلي از افراد در کنار مشکل ديابت خود، با درد ناشي از آرتروز هم دست و پنجه نرم ميکنند، دردي که گاهي انجام کوچکترين حرکات را براي آنها غير ممکن ميسازد و سبب ميشود ساعتهاي طولاني در رختخواب بخوابند يا از رفتن به سفر، منزل دوستان، قدم زدن يا انجام هرگونه حرکات ورزشي و...منصرف شوند. بي تحرکي با ايجاد اضافه وزن و چاقي سبب تحميل بار اضافي به مفاصل و تشديد دردهاي ناشي از آرتروز ميشود، از سوي ديگر کنترل بيماري ديابت را دشوار ميسازد. خيلي از بيماران ديابتي از ترس اينکه مبادا دارويي که براي کاهش درد مفاصل خود ميخورند، قند خونشان را افزايش دهد يا با داروهايشان تداخل داشته باشد، ترجيح ميدهند درد را به جان بخرند و از خوردن دارو صرفنظر کنند. حال آنکه ، ترکيبات وداروهايي وجود دارندكه علاوه بر اينکه سبب کاهش التهاب مفاصل و تسريع در روند غضروفسازي ميشود، تاثيري در افزايش قندخون نيز ندارد.
    مفاصل ديابتيها در معرض خطر آرتروز
    ديابت و آرتروز در اکثر موارد به صورت همزمان در يک فرد بروز ميکنند زيرا ابتلا به يکي از دو بيماري، زمينه بروز ديگري را فراهم ميکند. براي مثال در فرد مبتلا به آرتروز، درد ناشي از حرکت دادن مفاصل، فرد را به تحرک کمتر مجبور ميسازد. تحرک کم، زمينه را براي افزايش وزن و به دنبال آن افزايش قند خون مساعد ميسازد.چاقي، آسيب ديدگي عصب، اختلال در جريانخون و تخريب بافت غضروف رايجترين فاکتورهاي ايجاد درد مفصل در بيماران ديابتي هستند.قند خون بالا در يک فرد ديابتي سبب آسيب به ديواره رگها و اعصاب ميشود .به دنبال اين آسيب ديدگي، جريان خون به خوبي صورت نميگيرد، در نتيجه ترکيبات مورد نياز جهت ساخت غضروف در اختيار سلولهاي غضروفساز قرار نميگيرد. از طرفي آسيب ديدگي اعصاب سبب ميشود فرد دردي که به دنبال آسيب ديدگي مفاصل ايجاد ميشود ديرتر احساس کند و اين موضوع تشخيص بيماري را به تاخير مياندازد. تاخير در تشخيص بيماري سبب تخريب بيشتر مفاصل و تشديد آسيبها ميشود. حال اگر فرد مبتلا به ديابت، چاق نيز باشد بار بيشتري به مفاصل تحميل ميشود و مجموع عوامل فوق سبب ميشود يک فرد ديابتي بيشتر مستعد ابتلا به آرتروز باشد
    ورزش روزانه را فراموش نکنيد
    در کنار کنترل وزن و ميزان قندخون، تمرين ورزشي به صورت پيوسته يکي از بهترين و مفيدترين عواملي است که از دو طريق ميتواند در کاهش درد مفاصل افراد ديابتي موثر باشد. تحرک سبب ميشود بدن با مصرف کربوهيدرات به عنوان سوخت، قند خون را کنترل کند، از طرفي سبب تقويت عضلات ميشود و مفاصل را انعطافپذيرتر ميسازد. در شرايطي که به دليل درد، فرد قادر به فعاليت نباشد، راه رفتن در آب بهترين گزينه است زيرا در اين شرايط فشار کمتري به مفاصل وارد ميشود.