1. ر گذشته، موادغذايي ارگانيک تنها در فروشگاه‌هاي خاصي در دسترس بود، و براي مشترياني به بازار عرضه مي‌شد که راضي بودند براي خريد مواد غذايي طبيعي محيط زيست پسند بهاي بيشتري بپردازند. امروزه، اين نوع مواد غذايي در اکثر خواربارفروشي‌ها در دسترس است. افرادي که مواد غذايي ارگانيک مي‌خرند مي‌خواهند تضمين کنند توليد مواد غذايي به کره زمين آسيب نمي‌رساند، و يا  به دنبال مواد غذايي هستند که بي‌خطرتر، خالص‌تر، و طبيعي‌تر مي‌باشد. اما آيا  مواد غذايي ارگانيک اين ارزش را دارد که براي خريد آن هزينه بيشتري را پرداخت نمود؟

   

  خواص موادغذايي ارگانيک, بيماري قلبي, تغذيه سالم

   

  هلوي ارگانيک خريداري شود
  استفاده از مواد غذايي ارگانيک براي مردم و براي کره زمين مفيد است، اما اگر همواره نتوان از عهده خريد مواد غذايي ارگانيک برآمد (زيرا ممکن است قيمت مواد غذايي ارگانيک 50 تا 100 درصد بيشتر از قيمت مواد غذايي غير ارگانيک باشد)، کارشناسان توصيه مي‌کنند افراد بيشتر پولي که براي خريد مواد غذايي ارگانيک پرداخت مي‌کنند را صرف خريد آن محصولات زراعي ( مخصوصاً ميوه و سبزيجات تازه به‌جاي غلات و قوت يا ديگر مواد غذايي دائم)  و آن مواد غذايي نمايند که آنها را بيشتر از همه مصرف مي‌کنند. محققين توصيه مي‌کنند آن ميوه و سبريجات  ارگانيکي، مانند هلو، خريداري شود که بيشتر از همه مستعد دارا بودن بقاياي  آفت‌کش‌ها مي‌باشند.

   

  خواص موادغذايي ارگانيک, بيماري قلبي, تغذيه سالم


  سيب ارگانيک خريداري شود
  سيب از منابع خوب فيبر غذايي است، مخصوصاً اگر آن را با پوست بخورند. پوست سيب داراي مواد شيميايي گياهي مفيدي است که ممکن است خطر سرطان و بيماري قلبي را کاهش دهد. اما پوست سيب جايي است که بيشترين مقدار آفت‌کش‌ها در آن تجمع مي‌يابد. بنابراين خريدن سيب ارگانيک استفاده مناسب از پولي است که شخص براي خريد مواد غذايي ارگانيک در نظر مي‌گيرد. اگر نتوان از عهده خريد سيب ارگانيک برآمد، با استفاده از سيم ظرفشويي در شستن سيب زير آب روان هم مي‌توان بقاياي مواد آفت کش موجود در پوست سيب را کاهش داد.

   

  خواص موادغذايي ارگانيک, بيماري قلبي, تغذيه سالم

   

  فلفل شيرين ارگانيک خريداري شود
  فلفل شيرين از سبزيجاتي است که بالاترين ميزان بقاياي آفت‌کش‌ها را دارا مي‌باشد، اما کسي ادعا نمي‌کند مواد غذايي ارگانيک سالم‌تر، مفيدتر، يا مغذي‌تر از مواد غذايي سنتي (غير ارگانيک) مي‌باشند. در مورد ميزان مصرف بي‌خطرآفت‌کش‌ها در توليد و فرآوري مواد غذايي، و در ارتباط با  بقاياي مجاز آفت‌کش‌ها در مواد غذايي، حدودي تعيين شده است.

   

  گرچه فرض بر اين است که برخي از سطوح مصرف آفت‌کش‌ها بي خطر مي‌باشد، مواد شيميايي مصرفي سمي هستند. چون امکان دارد دستگاه ايمني کودکان کاملاً تکامل نيافته باشد، ممکن است مصرف برخي از آفت‌کش‌ها براي کودکان، در مقايسه با افراد بالغ، خطر بيشتري ايجاد نمايد.

   

  خواص موادغذايي ارگانيک, بيماري قلبي, تغذيه سالم

   

  کرفس ارگانيک خريداري شود
  کرفس يکي از سبزيجات مفيد و کم کالري است که داراي مقدار کمي‌ويتامين‌هاي A، C، K، فولات، پتاسيم، و منگنز مي‌باشد و هر ساقه بزرگ آن تنها حاوي 10 کالري است. خواه کرفس ارگانيک و خواه کرفس غيرارگانيک خريداري شود، خريدار مي‌تواند با شستن کامل ساقه‌ها زير آب رواني که به شدت جريان دارد در کاهش دادن  بقاياي آفت‌کش‌ها و خاک و باکتري موجود روي ساقه‌هاي کرفس سهمي داشته باشد. در شستن کرفس نبايد از صابون استفاده شود.

   

  خواص موادغذايي ارگانيک, بيماري قلبي, تغذيه سالم

   

  شليل ارگانيک خريداري شود
  اين ميوه پرآب سرشار از ويتامين‌هاي A و C، و نياسين و پتاسيم است. يک عدد شليل که اندازه آن متوسط باشد، 65 کالري دارد. با استفاده از سيم ظرفشويي در شستن شليل، يا با کندن پوست آن، مي‌توان بقاياي موجود آفت‌کش‌ها را کاهش داد.

   

  خواص موادغذايي ارگانيک, بيماري قلبي, تغذيه سالم

   

  توت فرنگي و گيلاس ارگانيک خريداري شود
  توت فرنگي و گيلاس از منابع عالي ويتامين C هستند. و گرچه خريدن توت‌فرنگي و گيلاس ارگانيک امکان دارد بخش زيادي از پولي را ببلعد  که براي خريدن مواد غذايي ارگانيک کنار گذاشته شده است، شايد بهتر باشد خريدن توت فرنگي و گيلاسي که در محل توليد مي‌شود هم در نظر گرفته شود. مواد غذايي که در محل توليد مي‌شود معمولاً تازه‌تر است و، در مقايسه با محصولات زراعي که  آنها را با وسايل نقليه مصرف‌کننده انرژي از يک طرف کشور به طرف ديگر حمل مي‌کنند، نسبت به محيط زيست مهربان‌تر است.

   

  خواص موادغذايي ارگانيک, بيماري قلبي, تغذيه سالم

   

  گلابي ارگانيک خريداري شود
  بعد از سيب، گلابي يکي از پرطرفدارترين ميوه ها است. يک عدد گلابي داراي اندازه متوسط حاوي 103 کالري مي‌باشد و منبع خوبي براي ويتامين C  و فيبر غذايي است (که اين مواد باعث پيشبرد سلامتي مردم مي‌شوند). اما بقاياي آفت‌کش‌ها روي گلابي بيشتر از بسياري از ميوه‌هاي ديگر است. محققان بقاياي  تقريباً 30 آفت‌کش مختلف را روي گلابي  پيدا کرده‌اند. استفاده از سيم ظرفشويي در شستن پوست گلابي فکر خوبي براي کاهش دادن بقاياي آفت‌کش‌ها و باکتري مي‌باشد (حتي براي گلابي ارگانيک) .

   

  خواص موادغذايي ارگانيک, بيماري قلبي, تغذيه سالم

   

  انگور ارگانيک خريداري شود
  انگور يک اسنک (غذاي سبک يا سرپايي) يا دسر دلپذير و کم کالري است. يک فنجان انگور تقريباً 104 کالري دارد و سرشار از ويتامين‌هاي C و K است. کشمش (انگور خشک) يکي از منابع خوب آهن هم مي‌باشد. بايد تلاش نمود از مصرف انگور وارداتي خودداري شود زيرا در اغلب موارد بقاياي آفت‌کش‌هاي موجود در انگور وارداتي بيشتر است؛ اما اگر  انگور ارگانيک همواره در دسترس نباشد، نبايد انگور را از رژيم‌غذايي خود حذف نمود. براي کودکان و زنان باردار بايد به فکر خريدن انگور ارگانيک بود.

   

  خواص موادغذايي ارگانيک, بيماري قلبي, تغذيه سالم