1. بهترين روش مقابله با سردرد، در درجه اول پيشگيرى از وخيم شدن آن است. اگر جزء افرادى هستيد كه اغلب گرفتار سردرد هستند، بهتر است ليستى از تمام غذاهايى كه ظرف چند روز يا چند هفته پياپى خورده ايد، تهيه كنيد. سپس اين ليست را به دقت بررسى كنيد تا شايد رابطه اى ميان مصرف غذايى خاص با بروز سردرد در خود بيابيد.

  خوردن پنير، پرتقال، شكلات و قهوه با معده خالى مى تواند موجب بروز سردرد شود. همچنين كم آبى ، عدم فعاليت ورزشى و رژيم هاى سخت در سردرد موثرند.

  اما خبر خوش اين است كه اگر سردردها با عارضه ديگرى همراه نباشند، به ندرت نشانه مشكلى جدى هستند. در حقيقت از هر چهار مورد سردرد، سه مورد در اثر گرفتگى ماهيچه هاى پشت، گردن و فك به وجود آمده اند.

  درمان هاى تكميلى اغلب ديدگاهى كلى نگر دارند: آنها جسم و ذهن را با هم مورد درمان قرار مى دهند و تنها به نشانه هاى بيرونى اكتفا نمى كنند. اين نوع درمان ها را مى توان به موازات درمان هاى دارويى معمول اعمال كرد.

  اگر از آن دسته افرادى هستيد كه معمولاً از سردردهاى مكرر رنج مى برند، نااميد نشويد. روش هاى طبيعى متعدد و متنوعى براى تسكين سردرد و يا حتى بهتر از آن، پيشگيرى از بروز سردرد وجود دارند كه در اينجا به بعضى از آنها اشاره مى كنيم:
  عطر
  آروماتراپى (Aromatherapy)

  كلمه “آروماتراپى” به معناى “درمان با بهره گيرى از بوى خوش” است. در اين روش درمانى از روغن هاى معطر كه منشاء گياهى و طبيعى دارند و از گياهان و درخت هاى گوناگون تهيه مى شوند استفاده مى شود. اين روغن ها روى پوست ماساژ داده مى شوند و يا از طريق استنشاق استفاده مى شوند و به اين طريق سيستم عصبى مربوط به تسكين درد را تحريك مى كنند.

  روغن اسطوخودوس به طور اخص بر روى سردردها تأثير گذار است. وان را با آب گرم پر كنيد و چند قطره از روغن اسطوخودوس را در آن بريزيد و دقايقى در آن بخوابيد. اين امر از بروز سردرد يا شديدتر شدن آن جلوگيرى مى كند. اما اگر دچار سردرد هستيد از اين روغن براى كمپرس سرد استفاده كنيد. پارچه اى را در ظرفى آب سرد كه سه تا چهار قطره روغن اسطوخودوس در آن ريخته ايد خيس كنيد و سپس خوب بفشاريد تا آب اضافى آن گرفته شود. با اين پارچه شقيقه ها، پيشانى و گردن را پنج دقيقه كمپرس كنيد. همچنين مى توانيد دو قطره روغن اسطوخودوس را در يك نعلبكى كوچك حاوي روغن بادام شيرين يا آفتاب گردان بريزيد و با اين روغن شقيقه ها را ماساژ دهيد.

  اگر دچار اضطراب و استرس نيز هستيد، روغن نعنا را نيز امتحان كنيد.

  اگر قصد داريد خودتان در خانه اين كار را انجام دهيد اين روغن ها را پيش از مصرف مستقيم بر روى پوست، با روغن بادام شيرين رقيق كنيد.
  درمان گياهى

  بسيارى از داروها حاوى عصاره گياهان هستند؛ مانند آسپرين كه از پوست بيد استخراج مى شود. اما در درمان هاى گياهى، عصاره ها به شكل طبيعى خود و بدون افزودنى هاى ديگر استفاده مى شوند، از اين رو به ندرت عوارض جانبى دربر خواهند داشت.

  اگر دچار سردردهاى ميگرنى هستيد، خوردن برگ بابونه گاوى به صورت روزانه را امتحان كنيد. اين گياه حاوى ماده اى است به نام پارتنوليد (Parthenolide) كه مى تواند حملات ميگرن را دفع كند.

  براى دردهاى ناشى از گرفتگى عضلات چاى نعنا يا رزمارى بنوشيد. يك قاشق چاي خورى رزمارى يا نعناى تازه و يا خشك را در يك فنجان آب جوش بريزيد و 10 دقيقه صبر كنيد. سپس چاى را صاف كرده و سه بار در روز كمى از آن را بنوشيد.
  هوميوپاتى (Homeopathy)

  هوميوپاتى با تعادل بخشيدن به سيستم انرژى در بدن، ناراحتى هاى فيزيكى گوناگون را درمان مى كند. درمان در اين روش عبارت است از: بهره گيرى از موادى بسيار رقيق شده كه در مقدار زياد خود، عارضه مورد درمان را توليد مى كنند.

  بعضى از مفيدترين مواد مورد استفاده براى رفع سردرد عبارتند از: بلادن (براى سردردهاى ضربانى)، ريشه ياس زرد (براى سردردهاى ناشى از گرفتگى عضلات پيشانى و گردن) و قهوه (براى سردردهايى كه با احساس فشار در پيشانى و بى قرارى همراه هستند).
  رفلکس پا
  درمان بازتابى (Reflexology)

  درمان بازتابى نوعى روش درمانى همراه با ماساژ است كه در آن به نقاط خاصى در دست ها يا پاها فشار وارد مى شود. اگر چه در اين روش تمام دست يا پا ماساژ داده مى شود، اما متخصص اين شيوه درمانى، توجه بيشتر خود را به نقاطى كه با عضو دردناك مرتبط است معطوف مى كند. اين فشارها موجب تحريك گردش خون و جريان لنف در بدن
  شده و پس از دريافت ماساژ احساس تجديد قوا را در فرد ايجاد مى كند.

  يوگا

  تمرينات يوگا براى آرامش روح، همراه با آسايش بدن طراحى شده اند و حالت و وضعيت بدن را نيز اصلاح مى كنند. به ويژه تكنيك الكساندر در يوگا براى اصلاح نحوه قرارگيرى بدن كه خود مى تواند منشاء سردرد باشد، بسيار مفيد است.
  هيپنوتيزم

  تأثير هيپنوتيزم در رفع سردردهاى ناشى از گرفتگى عضلات به اثبات رسيده است، اما ميزان اثرگذارى آن به تاثير گرفتن فرد از هيپنوتيزم بستگى دارد.