1. يبوست يا اصطلاح عاميانه “مادر بسياري از بيماري ها” يکي ازرايج ترين  بيماري هاي دوره کنوني است که در نتيجه تغذيه نامتعادل ، ورزش نکردن ، توجه افراد به غذاهاي فست فود و هضم نشدن غذاها، مصرف نکردن مايعات به قدر کافي و خيلي مشکلات  ديگر ايجاد مي شود. اگر از بسياري افرادي که دچار بيوست هستند سئوال شود که آيا دچار يبوست هستيد يا خير؟ در پاسخ مي گويند که خير ، البته اين افراد که با تصورات متقاوتي از يبوست به اين سئوال پاسخ مي دهند که برخي از اين تصورات بر اين اساس است که روزانه يک بار دفع طبيعي و نظر برخي افراد يک بار دفع در طول 24 ساعت عالي است ولي بايد در تکميل و يا بهتر بگوييم تصحيح اين تصورات به اين نکته اشاره کنيم که هر نوع ماده غذايي داراي ساعت هضم مخصوص به خود است ، به طور مثال سيب زميني بخار پز شده بين 2 تا 3 ساعت هضم و دفع مي شود که بيش از اندازه ماندن مواد غذايي هضم شده در روده باعث از دست دادن آب ، سخت شدن مدفوع ، دفع به همراه خونريزي و گاهي با طولاني تر شدن مدت زمان دفع توليد سم و باز جذب به دستگاه گردش خون وارد و فرد را به مشکلات مانند بسياري از مسموميت ها نيز منجر مي شود، اينها همه مقدمه اي بر تشکيل بيماري و يا مشکلي به نام هموروئبد يا بواسير هستند که داراي دردهاي وحشتناکي است که افراد گاهي از رفتن به سمت دستشويي و دفع دردناک به همراه خونريزي وحشت دارند. در ادامه به تشريح اين بيماري و روشهاي درماني آن خواهيم پرداخت، در صورتي که مطلب حاضر را مطالعه مي کنيد ما را هم از دعاي خير خود بي نصيب نگذاشته و با دعاي خير خود ما را در ارائه مطالب کاربردي و کمک به جامعه ياري کنيد.

  تعريف هموروئيد يا بواسير

  آخرين مرحله گوارش يعني دفع که از محلي به نام مقعد که تقريباً در محل انتهاي روده بزرگ واقع شده است انجام مي شود، کانال مقعدي با شبکه اي که تشکيل شده از وريدهاي کوچک در زير پوست ، پوشش داده شده و با عواملي که در ادامه توضيح خواهيم داد و باعث تورم و بزرگ شدن وريدها و ايجاد لايه هاي متورم بافتي که گاهي با يبوست هاي طولاني و سختي مدفوع از مقعد خارج مي شوند، مي شود.

  انواع هموروئيد يا بواسير

  به طور کلي بواسير همراه با علائمي است که از روي آنها مي توان متوجه ايجاد و يا ابتلا به آن را دريافت که به طور خلاصه به آنها اشاره خواهيم کرد.

  علائمي مانند : خارش ، سوزش ، خونريزي که معمولاً همراه و يا پس از مدفوع مشاهده مي شود که گاهي با سختي مدفوع شدت مي يابد، بايد به اين نکته اشاره کرد که نمي توان هر نوع خونريزي به همراه مدفوع بواسير  ناميد.

  بواسير داخلي :  با تورم وريد ها و با سختي مدفوع به خارج از روده رانده شده که به شکل زائده اي گوشتي و قابل مشاهده نيز نيست، گاهي به دليل تورم و نشستن هاي طولاني با دردهاي شديد و يکباره همراه مي شود.

  بواسير خارجي : اين نوع بواسير به شکلي است که اطراف دهانه مقعد بافت ها متورم شده و مانند دمل(جوش چرکين) نمايش داده مي شود و قابل مشاده است که در بسياري موارد دردناک است.

  عوامل تاثير گذار در ايجاد هموروئيد يا بواسير

  اسهال شديد و طولاني مدت ، فشار آوردن در زمان دفع و يبوست، وارد آمدن فشار زياد در زمان زايمان طبيعي ، نشستن هاي طولاني مدت ، زور زدن ، اختلالات دريچه مقعدي ، ورزش سنگين ، سرفه مزمن و نشستن طولاني مدت در دستشويي به مدت طولاني.

  استفاده بيش از اندازه فست فود ، انواع کنسرو ها ، ماکاروني ، سرخ کردني ها ، ماست ، عدم استفاده از سبزيجات و عدم استفاده کافي از آب و مايعات.