اوزون تراپی چگونه زانو درد را تسکین می‌دهد؟

پرولوزون مشتق از واژن “اوزون” و واژه لاتین ” proli ” به معنای بازسازی یا احیاء است؛ بنابراین پرولوزون در لغت به معنای ترمیم بافت‌ها با استفاده از اوزون است. واژه پرولوزون از واژه ” Prol” تشکیل می‌شود که صورت کوتاه شده واژه “ proliferation” به معنای تکثیر است، چون اوزون تراپی باعث تکثیر (رشد، تشکیل) بافت رباط جدید در ناحیههای ضعیف شده میشود.

پرولوزون تراپی تکنیک تزریقی مشابه پرولوتراپی است که در آن از اوزون استفاده می‌شود. تزریق اوزون در مقایسه با پرولوتراپی قدیمی، موجب تسریع فرآیند التیام مفصل زانو می‌شود. چون اوزون مولکول بسیار فعالی است، وقتی در کپسول مفصلی تزریق می‌شود، توانایی‌های التیام‌بخشی ترمیم مفصل فیبروبلاستیک را تحریک می‌کند.

پرولوزون باعث ترمیم و محکم شدن ساختارهای شل و رباط‌ها و بافت‌های پیوندی با پارگی جزئی می‌شود. پرولوزون چرخه درد و التهاب را متوقف می‌کند، در نتیجه گردش خون بهتر می‌شود، جریان خون حاوی مواد مغذی افزایش می‌یابد و آبرسانی به بافت‌های آسیب دیده بهبود می‌یابد. به این ترتیب داخل مفصل محیط مناسبی برای التیام ایجاد می‌شود، دامنه حرکتی مفصل افزایش و درد کاهش می‌یابد. چون پرولوزون قابلیتی دارد که می‌تواند آسیب‌شناسی اکثر اختلال‌ها را اصلاح کند، درد مزمن ۷۵ ـ ۸۵ درصد بیماران برای همیشه تسکین می‌یابد. پرولوزون تراپی به ترمیم بافت پیوندی کمک می‌کند تا درد مزمن برای همیشه از بین برود.

نخستین گام این است که پزشک مجربی را پیدا کنید که در زمینه اوزون تراپی آموزش دیده باشد. متخصص اوزون درمانی عارضه را ارزیابی می‌کند و مناسب بودن اوزون تراپی را برای درمان آن تعیین می‌کند. چنانچه منعی برای انجام اوزون تراپی وجود نداشته باشد، متخصص روش انجام درمان و سازو کار تاثیرگذاری آن را توضیح می‌دهد و تعداد جلسات درمان را تعیین می‌کند. از آنجایی که اوزون خواص درمانی بسیاری دارد، می‌توان از اوزون در طرح درمان تقریباً تمام بیماری‌ها استفاده کرد.

به خاطر بسپارید که اوزون تراپی معمولاً به تنهایی انجام نمی‌شود و تقریباً همواره در کنار مدالیته‌های دیگری مانند سم‌زدایی و اصلاح برنامه تغذیه به کار برده می‌شود.

دسته‌بندی نشده

ازن درمانیدرد زانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *